Otwarcie roku. A co jeśli coś pójdzie nie tak?

Categories Program do firmyPosted on
Otwarcie roku. A jak coś pójdzie nie tak?

A jak coś pójdzie nie tak to najlepiej zwrócić się o pomoc do dostawcy oprogramowania, szczegółowo opisując to jak doprowadzono do sytuacji błędnej. Korzystając z dostępnych usług jak pomoc zdalna serwisant lub dealer oprogramowania pomoże w rozwiązaniu problemu.

No ale co może pójść nie tak podczas otwarcia roku?

Anuluj stare zamówienia

Jednym z częstych problemów są niezrealizowane zamówienia ale nie w roku, który zamykamy ale jeszcze w poprzednim. Czyli przygotowując się do otwarcia bazy na rok 2020, problemem mogą okazać się niezrealizowane zamówienia złożone nie w roku 2019, ale rok wcześniej czyli 2018.

Jak należy sobie z tym błędem poradzić? Otóż najlepiej do niego nie doprowadzać :) czyli realizować zamówienia od klientów.

Można włączyć parametr ZAMOWRAZ ustawiając mu wartość na TAK. Robi się to dodając wpis w opcji Inne – Konfiguracja – Ogólna. Dzięki takiej konfiguracji zamówienie, które nie zostało zrealizowane w 100%, zostanie oznaczone w programie jako zrealizowane.

Inną metodą jest sprawdzenie w analizie zamówień czy są jakieś niezrealizowane zamówienia z lat poprzednich (obecnie mamy rok 2019). Robi się to w opcji Analiza – Zamówienia – Od odbiorcy – Dokumenty, podajemy datę OD np. 2001.01.01 (czyli jakąś ekstremalnie wczesną) oraz datę DO  2018.12.31.

I wszystkie zamówienia, których status realizacji jest mniejszy niż 100% możemy anulować naciskając na wybranym zamówieniu klawisz Backspace i wybierając opcję Anulowanie zamówienia

Anulowanie zamówienia

Dzięki takiemu działaniu podczas otwieraniu nowego roku w programie Hermes mamy jeden problem z głowy.