W kilku krokach opisałem jak przenieść stronę opartą o system zarządzania treścią WordPress na nowy hosting:
- Zrób kopię zapasową bazy danych MySQL
- Pobierz pliki ze starego hostingu
- Zainstaluj czystego WordPressa na nowym hostingu
- Zaimportuj bazę danych na nowym hostingu
- Zmodyfikuj dane dostępowe w pliku wp-config.php
- Wgraj pobrane pliki na nowy hosting
- Edytuj wpisy dotyczące DNSów
- Bezpieczne połączenie SSL
- Jaki hosting wybrać?
1. Zrób kopię zapasową bazy danych MySQL
Ja do tego celu używam wtyczki WP MigrateDB. Wystarczy w Kokpicie kliknąć w opcję Wtyczki, następnie Dodaj nową, a w okienku Szukaj wtyczek wpisz wp migrate
następnie kliknij w guzik Zainstaluj teraz, a po chwili aktywuj wtyczkę.
Po zainstalowaniu wtyczka zostanie dodana do opcji Narzędzia -> Migrate DB.
W tym wpisie omawiam przeniesienie strony na WordPressie bez zmiany adresu domeny. Dlatego poniższy wers usuwam. Gdyby jednak potrzebna była zmiana adresu URL w polu Replace należy wpisać nowy adres domeny internetowej.
Jak już wszystko jest odpowiednio ustawione wystarczy nacisnąć guzik Export i poczekać kilka sekund.
Domyślnie plik zapisze się spakowany gzipem. Bazę danych już masz, teraz czas na pliki z serwera FTP, czyli wszystkie zdjęcia, które były dodane do wpisów, galerii oraz inne pliki, moduły, wtyczki, ustawienia i tym podobne.
2. Pobierz pliki ze starego hostingu
Ja do tego celu używam programu WinSCP. Po podłączeniu się należy zaznaczyć wszystkie pliki w katalogu public_html domeny, którą chcemy przenieść i skopiować je na dysk lokalny:
3. Zainstaluj czystego WordPressa na nowym hostingu
Ja korzystam z automatów. Wiem, że niektórzy psioczą na to, że to jest zuuuooooo ale ja od lat używam i jakoś problemów nie miałem, instaluję czystego WordPressa na nowym hostingu ale zawsze klikam w Zaawansowane opcje. W opcji baza danych wpisuję tyle ile można maksymalnie, w moim przypadku 7 znaków. Dodatkowo ustawiam taki sam prefiks tabel jak był na starym hostingu. Na koniec zaznaczam automatyczny backup raz w miesiącu, u mnie się to sprawdza.
I mały dopisek, gołego WordPressa instaluję z protokołem http:// a w punkcie 8 dodaję certyfikat SSL.
Klikam instaluj i chwilę czekam. W tym czasie WordPress jest instalowany.
4. Zaimportuj bazę danych na nowym hostingu
Następnie loguję się do phpmyadmin i wybieram bazę, do której będę zaimportować dane pobrane w punkcie pierwszym. Wskazuję plik i klikam importuj, wszystko przebiega błyskawicznie.
5. Zmodyfikuj dane dostępowe w pliku wp-config.php
Ten punkt jest szczególnie istotny. Ja zazwyczaj zachowuję sobie oba pliki, nowy, który powstał po zainstalowaniu systemu zarządzania treścią na nowym hostingu i stary, z dotychczasowego hostingu. Porównuje je narzędziem winmerge i zmieniam poniższe pola w pliku wp-config.php w katalogu z kopią pobraną w punkcie 2 :
- nazwa bazy danych – DB_NAME
- nazwę użytkownika bazy – DB_USER
- hasło do bazy – DB_PASSWORD
- adres zazwyczaj zostaje taki sam – localhost
6. Wgraj pobrane pliki na nowy hosting
Jak już mam na nowym hostingu zainstalowanego WordPressa i skonfigurowane połączenie do bazy w pliku wp-config.php na dysku. To teraz, przy użyciu znanego już programu WinSCP, pora wgrać dane ze starego hostingu na nowy serwer.
7. Edytuj wpisy dotyczące DNSów
Nie wiem jak Wy ale ja wszystkie, no prawie wszystkie, swoje domeny utrzymuję w OVH. Czyli u jednego z najtańszych operatorów domen. Przesłużenie PeeLki kosztuje u nich 55,34 zł brutto.
Jak edytować wpisy dotyczące serwerów DNS?
Należy zalogować się do panelu firmy, gdzie zarejestrowana jest domena. Z listy domen wybrać właściwą a następnie kliknąć w opcję Serwery DNS i w guzik Zmień serwery DNS.
Następnie należy wprowadzić nowe serwery DNS. Jeśli zmieniacie hosting, to po zakupie nowego serwera w jednym z pierwszych maili otrzymacie informacje o tym jakie są przygotowane dla Was serwery nazw.
Po uzupełnieniu formularza należy wprowadzone zmiany zapisać, w moim przypadku sprowadza się to do kliknięcia w guzik Zastosuj konfigurację.
Teraz pozostaje poczekać około doby aż serwery DNS przełączą się na nowy adres. Oczywiście powyższe przypisane adresy IP wprowadzone są dla żartu i nie zadziałają jeśli je wprowadzicie u siebie. Pola dotyczące adresów IP mogą zostać puste.
8. Bezpieczne połączenie SSL
Na koniec warto sprawdzić czy wszystko w porządku z przekierowaniem SSL. A przede wszystkim zmienić certyfikat otrzymany od poprzedniej firmy hostującej stronę.
Obecnie chyba każda firma oferująca hosting ma w swojej ofercie darmowy certyfikat SSL. Instalacja i konfiguracja takiego certyfikatu to temat na kolejny wpis, niemniej jednak należy pamiętać aby zmieniając hosting zmienić również certyfikat SSL.
W Kru.pl aby utworzyć certyfikat SSL należy wybrać opcję Zarządzanie kontami, następnie Certyfikaty SSL. Teraz wybieram „Darmowy i automatyczny certyfikat od Let’s Encrypt”, zaznaczam opcję Wpisy do certyfikatu Let’s Encrypt i zapisz.
Po chwili certyfikat jest gotowy. Teraz wystarczy wymusić SSL z przekierowaniem https i gotowe.
9. Jaki hosting wybrać?
Od kilkunastu lat korzystam z firmy LinuxPl, która ostatnio zmieniła się, albo mówiąc nowocześnie, przeszła rebranding i teraz nazywa się cyber_Folks. Mega plusem tej firmy jest support. Najlepszy ze wszystkich jakie do tej pory spotkałem. Świadczony przez chat więc turbo szybki kontakt. Nie czekam paru godzin na odpowiedź tylko w kilka sekund odzywa się konsultant. Bardzo to szanuję!
Poza LinuxPl, przy tej nazwie zostanę, testowałem wiele innych hostingów, między innymi:
- Kei.pl
- Smarthost.pl, u nich poznałem jak korzystać z panelu administracyjnego CPanel.
- Czy tak wychwalany przez wielu zenbox.pl, którym osobiście nie umiem się odnaleźć.
- Parę lat temu była też nazwa.pl.
- Miałem też swoje miejsce w ovh.pl (jednak wolę tam trzymać domeny)
Od kilku tygodni testuję krakowski hosting Kru.pl, czyli hosting bez żadnych kruczków. Kupiłem pakiet Cloud Start w promocji 5 lat w cenie jednego roku, za około 150 złotych. Petarda!
Promocja już zdążyła się zmienić na 3 lata w cenie 1 roku ale i tak się opłaca. Póki co jestem zadowolony, ale wiem, że te kilka tygodni to zdecydowanie za mało.
Ale co przemawia na korzyść tej firmy:
- wszystkie dane trzymane są na dyskach NVMe
- 30 GB miejsca na dane
- nielimitowany transfer
- brak limitów na ilość baz danych,
- brak limitów na ilość kont pocztowych
- brak limitów na ilość kont FTP
- darmowy certyfikat SSL
- panel zarządzania DirectAdmin, którego wolę od CPanel, niestety w tej nowej skórce, no ale cóż trzeba się przyzwyczaić
- najnowsze PHP w wersji 7.4
- limit pamięci 128MB
- 300 sekund maksymalnego czasu na wykonanie skryptu
- 256MB wielkość maksymalnego pliku
- dwuskładnikowe uwierzytelnianie
- i wiele więcej
- no i domena .pl gratis na rok a później 49,45 brutto czyli jeszcze taniej niż w OVH
W razie pytań służę pomocą, a póki co zachęcam do przetestowania tego hostingu.